Vores koncern

Koncernen VM – Viuff og Mørkebæk

Kvalitet og kundepleje i over 25 år – Siden Viuff Anlæg (Nu: VM – Viuff og Mørkebæk) blev etableret af Niels Martin Viuff i 1996, har vi formået at skabe en entreprenørvirksomhed, der er højt specialiseret inden for jord, kloak og beton samt etablering og renovering af underjordiske anlæg.

I 2016 overtog Jan Martin Viuff og Lars Mørkebæk Drewsen driften af virksomheden og lagde et stærkt fundament af ufravigelige værdier: kvalitet, tillid og gensidig respekt. Det er sådan, vi tror på, at de bedste resultater opnås.

Viuff Anlæg hedder nu VM – Viuff og Mørkebæk

I 2022 skiftede Viuff Anlæg navn til VM – Viuff og Mørkebæk. Navneskiftet sker i forbindelse med en udvidelse af virksomheden, som fremover bliver en koncern bestående af VM Hovedentreprise, VM Fagentreprise og VM Anlæg. Navnet VM dækker over initialerne Viuff og Mørkebæk, navnene på direktør Jan Martin Viuff og Lars Mørkebæk Drewsen, men navnet dækker også over den ambition, der driver virksomheden; VM skal være verdensmestre indenfor deres felt.

Det opnår vi ved at være en udviklingsorienteret arbejdsplads med engagerede, kompetente og kvalitetsbevidste medarbejdede. Foruden vores store, praktiske erfaring har vi ligeledes en stærk faglig viden, som gør, at vi kan blive ved med at levere et solidt håndværk og komplette byggeløsninger. Derudover samarbejder vi tæt med kvalitetsbevidste underleverandører inden for alle faggrupper. VM – Viuff og Mørkebæk er med andre ord en entreprenørvirksomhed med bredt branchekendskab og et stærkt, tværfagligt team.

Erfaringerne bag koncernen

VM – Viuff og Mørkebæk har siden navneskiftet vokset sig endnu større og fået to nye fagmænd med i koncernen, nemlig Magnus W. Michelsen og Daniel Odgaard Ravn. Magnus W. Michelsen er uddannet murer og bygningskonstruktør. Han varetager rollen som projektleder samt tilbudschef for VM Hovedentreprise. Daniel Odgaard Ravn er uddannet tømrer og bygningskonstruktør. Han sidder i dag som afdelingsleder for VM Hovedentreprise.

Jan Martin Viuff har 30 års praktisk erfaring fra entreprenørbranchen og er uddannet bygningsingeniør og aut. kloakmester. Derudover har han en solid ledelsesmæssig erfaring med i bagagen. Lars Mørkebæk Drewsen er uddannet bygningskonstruktør og murer. Han har 25 års praktisk erfaring med sig fra diverse byggepladser og lederstillinger.

VM Viuff & Mørkebæk - Nøglepersoner

Viuff & Mørkebæk - Entreprenørfirma

Jan
Viuff

VM Koncernen Ejer,
Teknisk direktør,
Autoriseret kloakmester
Mobil: (+45) 3056 7744
Mail: jan@viuff.as

Lars
Mørkebæk

VM Koncernen Ejer,
Produktionsdirektør,
Bygningskonstruktør, mak.
Mobil: (+45) 2972 4467
Mail: lars@viuff.as
Viuff & Mørkebæk - Entreprenørfirma

Daniel O.
Ravn

VM Hovedentreprise Partner,
Afdelingsleder,
Bygningskonstruktør, mak.
Mobil: (+45) 2683 6661
Mail: daniel@viuff.as

Magnus W.
Michelsen

VM Hovedentreprise Partner,
Tilbudschef,
Bygningskonstruktør, mak.
Mobil: (+45) 5455 6907
Mail: magnus@viuff.as

Koncernen VM - Medarbejdere

Viuff & Mørkebæk - Entreprenørfirma

Chris
Overgaard

Projektleder
Mobil: (+45) 2266 2087
Mail: chris@viuff.as

Anders B.
Hansen

Byggeleder
Mobil: (+45) 4117 9930
Mail: anders@viuff.as

Dan
Wezelenburg

Byggeleder
Mobil: (+45) 2992 9445
Mail: dan@viuff.as

Diana
Hervø

Projektleder
Mobil: (+45) 5455 6911
Mail: diana@viuff.as
Viuff & Mørkebæk - Entreprenørfirma

Helle
Westergaard

Økonomichef & Bogholder
Mobil: (+45) 4027 1425
Mail: helle@viuff.as

Charlotte
Vick

PA
Mobil: (+45) 5455 6903
Mail: charlotte@viuff.as

Trine
Nøregaard

Bogholder
Mail: trine@viuff.as

Kontakt VM, hvis vi skal hjælpe dig videre

Skal vi hjælpe dig med din næste anlægsopgave, hovedentreprise eller fagentreprise?
Så kontakt os på tlf. 30 56 77 44, og få en samarbejdspartner, du kan stole på.